Короткі вказівки з публікації даних за допомогою GBIF.org

Learn about tools, processes and best practices for publishing datasets through the GBIF network

data publishing hero image

GBIF.org підтримує публікацію чотирьох типів наборів даних і користується широко вживаними стандартами даних про біорізноманіття.

Наразі мережа GBIF публікує тільки ті набори даних, що надаються безпосередньо організаціями. Фізичні особи, які бажають опублікувати відповідні набори даних, мають це робити через організації, у яких вони працюють або з якими асоційовані (див. 'Подайте запит на схвалення' нижче). Окрім цього, є можливість подати статтю про дані в один зі спеціалізованих журналів, кількість яких стрімко зростає.

Активісти громадської науки можуть надавати дані про знахідки видів опосередковано, беручи участь в одному з багатьох міжнародних проєктів, які публікують набори даних у мережі GBIF.

Отримайте згоду організації

Після того, як ви вирішите ділитися даними через мережу GBIF, ви маєте попередити адміністрацію своєї установи про свої плани публікувати дані від імені цієї установи. Обмін відкритими даними допомагає збільшити значущість та вплив установи, які ґрунтуються на традиційних практиках, таких як академічні публікації або позичання зразків. Крім того, це відкриває нові можливості для співпраці та дозволяє за допомогою цитувань на основі DOI безпосередньо пов'язати колекції з дослідженнями, зробленими на їх основі (приклад).

Подайте запит на схвалення

Щоб стати видавцем, ваша організація має подати запит на схвалення від спільноти GBIF. Після того, як ви ознайомилися з угодою з видавцем даних та погоджуєтесь ділитися даними в принципі, ми радимо якнайшвидше подати запит на схвалення для вашої організації, аби уникнути затримки в публікації даних.

Оберіть партнерів та інструменти публікації даних

Значна частина даних, наразі доступних через GBIF, перебуває на одному з десятків установлених IPT, тобто інтегрованих інструментаріїв публікації GBIF (див. IPT: Integrated Publishing Toolkit), або, усе частіше, на національних інсталяціях платформи Атлас живої природи, розробленої і вперше реалізованої як Атлас живої природи Австралії.

Існують й інші альтернативні домовленості, зокрема щодо хостингу даних як всередині організації-видавця, так і поза її межами. Видавці з високою кваліфікацією в IT-галузі також можуть використовувати API для програмованої реєстрації наборів даних (за детальною інформацією зверніться до служби підтримки GBIF).

Також ви можете ознайомитися з нашою базою знань про інструменти та іншою документацією.

Підготуйте дані до публікації

Видавці, які вирішили ділитися даними, використовуючи стандарт Darwin Core Archives (див. стандарти даних), можуть ознайомитися з ним за допомогою шаблонів таблиць, створених для <наборів даних про знахідки, таксономічних списків та наборів даних вибірок, описів та обліків.

Користуючись оновленим Валідатором даних GBIF], ви можете перевіряти набори даних перед публікацією та отримувати спеціальні рекомендації з їх покращення та очищення. Наприклад, інструмент позначить записи, що дублюються, неповні поля та суперечності у форматуванні.

Ви також зможете підготувати набори даних, що задовольнятимуть вимогам до якості даних GBIF.

Оберіть ліцензію Creative Commons

Відповідно до рішення наглядової ради GBIF 2014 року будь-якому наборові даних про знахідки видавці мають призначити один з трьох різновидів ліцензії Creative Commons:

  • CC0 означає те, що дані доступні будь-якому користувачеві без будь-яких обмежень
  • CC BY – дані доступні для будь-якого використання із зазначенням авторства
  • CC BY-NC – дані можуть використовуватися лише з некомерційною метою та зазначенням авторства



Зверніть увагу, що ліцензії CC-BY-NC мають значний вплив на можливість повторного використання даних. GBIF закликає видавців даних обирати якомога відкритіші варіанти ліцензій там, де це можливо.

Публікуйте набори даних

Якщо ви використовуєте IPT, просто натисніть кнопку ‘зареєструвати’, аби ваш набір даних з'явився в GBIF. Коли він буде опублікований, ви зможете переглядати деякі прості показники вашого набору даних (приклад), кількість завантажень користувачами (приклад) та відстежувати посилання на нього в літературі (приклад).

Мотивація для публікування даних з біорізноманіття у відкритому доступі

Важливою частиною місії GBIF є розвиток культури, у якій люди визнають переваги публікації даних про біорізноманіття у відкритому доступі: як для себе, так і для широкого загалу.

  • Роблячи ваші дані відкритими та доступними через GBIF та подібні інформаційні системи, ви робите свій внесок у глобальні знання про біорізноманіття, а отже, у рішення, які сприятимуть його збереженню та сталому використанню.
  • Публікація даних дозволяє інтегрувати набори даних з усього світу, відкриваючи нові можливості для співпраці між власниками даних та дослідниками.
  • Публікація даних дає змогу людям та установам мати належне визнання їхньої праці зі створення та вдосконалення даних про біорозмаїття, покращуючи примітність видавців даних завдяки розміщенню метаданих, що вказують на авторство. Це визнання можна додатково збільшувати, публікуючи рецензовані статті про дані, які надають академічної ваги публікаціям наборів даних з біорізноманіття.
  • Куратори колекцій можуть відстежувати використання та цитування оцифрованих та опублікованих їхніми установами даних, доступ до яких відбувається через GBIF та подібні інфраструктури.
  • Деякі грантодавці наразі вимагають від дослідників, які отримують фінансування з боку громади, аби по завершенню проєкта дані потрапили у відкритий для всіх доступ.